poniedziałek, 28 września 2015

Dlaczego nie możesz być zbyt uprzejmy dla reportera

Żeby nie było niejasności – nie sugeruję, że można być nieuprzejmym wobec ludzi mediów. To byłoby głupie, nieodpowiedzialne i szkodliwe.

Nie twierdzę też, że na stole zawsze mają stać świeże kwiaty, a po wywiadzie reporter miałby dostawać pudełko czekoladek.

Każdy reporter wykonuje swoją pracę najlepiej jak potrafi i bez niego bardzo trudno byłoby Ci dotrzeć ze swoim przekazem w krótkim czasie do dużej grupy ludzi – czytelników, słuchaczy i widzów.

Ale nadmierna układność i bojaźliwość nie popłaca i nie gwarantuje pozytywnego rezonansu w mediach.

Oto mój krótki komentarz po pierwszym wywiadzie telewizyjnym uczestnika szkolenia medialnego: "Odpowiedzi były zbyt ogólne i zachowawcze. Brakowało dynamiki, zdecydowania i mocnych argumentów. Czuło się obawę, żeby nie zdenerwować reportera. W efekcie nie udało się utrzymać kontroli nad przebiegiem wywiadu."

Na naszych szkoleniach medialnych często powtarzamy, żeby nie pozwolić reporterowi przejąć inicjatywę. To prawda, że to on wybiera i zadaje pytania, ale odpowiedzi są ważniejsze od pytań. To odpowiedzi – a nie pytania – tworzą wartość wywiadu prasowego, radiowego i telewizyjnego.

Wiem, że świadomość rozmowy z doświadczonym i nieprzewidywalnym reporterem i instynkt obronny podpowiadają: "Lepiej z nim nie zadzierać!" Ale nie o konfrontację tutaj chodzi.

Chodzi o to, żeby wywiad nie zamienił się w policyjne przesłuchanie, w którym pytający ustala i egzekwuje wygodne dla siebie reguły postępowania. Jak tego uniknąć?

Pamiętaj, że to Twój wywiad, w którym to, co powiesz jest ważniejsze od pytań reportera. Przejmij inicjatywę i nie daj jej sobie odebrać.

Nie czekaj na pytanie, na które najbardziej chciałbyś odpowiedzieć. Doświadczony trener medialny nauczy Cię kilku technik radzenia sobie z niewygodnymi pytaniami i kontrolowania wywiadu. Być może słyszałeś o technice przechodzenia umożliwiającej zmianę tematu z nieprzyjemnego na łatwiejszy.

Inna technika polega na podkreślaniu najistotniejszych kwestii. Jej celem jest podpowiedzenie reporterowi pytania, na które chcesz odpowiedzieć. Na przykład kiedy na koniec odpowiedzi powiesz: "Ale to nie jest najważniejsza kwestia.", reporter prawdopodobnie zapyta: "A co jest wobec tego najważniejsze?"

Na koniec, nie powtarzaj negatywnych słów i ocen reportera, na przykład "tragedia", "katastrofa" czy "oszustwo". Używaj własnych słów i ocen. Trzymaj się swoich kluczowych komunikatów i unikaj negatywnych wyrażeń.

W żadnym przypadku nie namawiam do niegrzecznego zachowania, prawda?

Dzięki dobremu przygotowaniu do wywiadu nabierasz większej pewności siebie. W rozmowie z reporterem jesteś bardziej zdecydowany. To, co mu powiesz ma większą siłę – będzie lepiej i dłużej zapamiętane.

wtorek, 15 września 2015

7 rzeczy, które trzeba zrobić po szkoleniu medialnym

Masz za sobą pierwsze szkolenie medialne. W głowie dużo praktycznych informacji o komunikacji z mediami i Twoimi klientami. Jesteś zmęczony po kilku godzinach intensywnych ćwiczeń przed mikrofonem i kamerą.

Było chwilami ciężko, ale dałeś radę. Wiesz jak to smakuje i czym to pachnie.

Być może troszkę obawiasz się pierwszego prawdziwego wywiadu z prawdziwym reporterem. To naturalne. Może z niecierpliwością czekasz na pierwszy kontakt z mediami, ale telefon milczy – żaden reporter nie interesuje się obecnie Twoją firmą.

Co robić, żeby nie zapomnieć przed pierwszym wywiadem tego, czego się nauczyłeś?

1. Utrwalaj nowe wiadomości i umiejętności.

Najważniejszą rzeczą po szkoleniu medialnym jest powtarzanie i doskonalenie tego, czego się nauczyłeś. Wiem, że nie odkrywam Ameryki: skuteczna nauka polega na powtarzaniu i utrwalaniu dobrych nawyków.

Przeczytaj uważnie wszystkie uwagi i zalecenia trenera i jeszcze raz obejrzyj nagrania video ze szkolenia. Nie wstydź się tego. Porównaj uwagi trenera z tym, co zobaczysz na nagraniu.

Dużo aktualnych i praktycznych porad znajdziesz na eksperckich blogach, na przykład tutaj. Jeśli korzystasz Twittera, sprawdź wyniki po wpisaniu hashtagu #szkoleniamedialne.

2. Poznaj kluczowe przesłania swojej firmy, instytucji lub organizacji.

Na szkoleniu medialnym na pewno słyszałeś kilka razy o tym jak ważne jest dobre przygotowanie. Poznaj strategiczne przesłania swojej firmy i dodaj je do swojego planu rozmowy z reporterem.

Pomyśl o własnych przykładach, porównaniach i anegdotach. Dzięki nim to, co powiesz będzie jeszcze ciekawsze i dłużej zapamiętane.

3. Powiedz szefowi PR, że jesteś gotowy do udzielenia wywiadu.

To, że odbyłeś szkolenie medialne nie oznacza automatycznie, że możesz reprezentować swoją firmę w mediach. To zadanie rzecznika prasowego.

Powiedz szefowi PR, w których mediach czujesz się najlepiej (prasa, radio czy telewizja?) i w czym się specjalizujesz. Twoja propozycja i entuzjazm na pewno będą dobrze przyjęte.

Sam też zyskasz – nie ma lepszego sposobu na wzmocnienie zawodowej reputacji od wykreowania się na głównego eksperta w swojej branży.

4. Ćwicz ze współpracownikami.

Przygotuj listę pytań przed wywiadem i poproś kolegę z pracy, żeby odegrał rolę reportera. Nie unikajcie trudnych tematów.

Jeśli w szkoleniu brało udział więcej osób z Twojej firmy, poproś po tygodniu kogoś z tej grupy o spotkanie i przećwiczcie razem to, co było najtrudniejsze. Nagrajcie to na video, poszukajcie błędów i zastanówcie się jak je poprawić.

5. Kopiuj dobre pomysły.

Oglądaj wywiady w telewizji i słuchaj ich w różnych programach radiowych. Co sądzisz o rozmówcach? Czy korzystają z kluczowych komunikatów? Jak sobie radzą z trudnymi pytaniami? Czy kontrolują język ciała? Co byś powiedział na ich miejscu?

6. Skontaktuj się z trenerem medialnym.

Zadzwoń do trenera, który prowadził szkolenie, jeśli masz wątpliwości przed kolejnym wywiadem. Przeczytaj mu swoje kluczowe komunikaty i odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. Poproś o ocenę i sugestie co ewentualnie poprawić.

Bezpłatne konsultacje (telefon lub e-mail) są w programie każdego dobrego szkolenia medialnego.

7. Szukaj okazji do udzielenia wywiadu.

Żadne ćwiczenie nie zastąpi prawdziwego wywiadu. Sprawdź czego się nauczyłeś w rozmowie z prawdziwym reporterem – dobry wywiad dodaje wiary we własne siły i podnosi samoocenę.

Nie zapomnij powiedzieć nam jak poszło. Czekamy na informacje od osób, które były na naszych szkoleniach medialnych i są zadowolone ze swoich wywiadów dla mediów. Nasz telefon: 77 441 40 14.

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *