środa, 13 października 2010

21 dziennikarskich pytań - część 1/2

Porucznik Columbo najtrudniejsze pytanie zadawał tuż przed wyjściem. Czasem nawet specjalnie wracał. Jego biedna ofiara myślała, że już po wszystkim, a tu taka niespodzianka :-(

Dziennikarz do rozmowy z Tobą na pewno się przygotuje. Przeczyta wcześniejsze wywiady, zapozna się z ulubionymi zwrotami i metodami unikania odpowiedzi na niewygodne pytania.

Dobrze jeśli przed wywiadem też odrobisz swoją pracę domową.

W pierwszej części 10 pytań, które może zadać reporter i porady jak odpowiedzieć:

1. Nazwisko, stanowisko, numer kołnierzyka :-)

Na początku wywiadu reporter może poprosić o podstawowe informacje identyfikacyjne w zależności od tego, czego dotyczy rozmowa. Robi to nie tylko, żeby dowiedzieć się z kim rozmawia, ale także, aby wysondować jaką jesteś osobą. Czy odpowiadasz krótko? Czy zastanawiasz się przed odpowiedzią? Czy sam zadajesz pytania sprawdzające? Czy się denerwujesz już na samym początku? Jeśli tak, dlaczego?

Ta część rozmowy przypomina rozłożenie pionków na szachownicy. Jeśli zrobisz to fachowo, reporter zobaczy w Tobie osobę, która zna reguły medialnej gry.

2. Czy mogę włączyć dyktafon?

Nagranie rozmowy jest na Twoją korzyść. Reporter będzie mógł wiernie Ciebie cytować i sprawdzić podane fakty. Warto też zadbać o własną kopię. Nawet, jeśli zapomnisz włączyć swój dyktafon, sam jego widok na stole czyni cuda. Naprawdę!

3. Co się wtedy czuje?

Co czułeś, kiedy setki ludzi wyskakiwały z najwyższych pięter płonącego wieżowca? Co się czuje po skreśleniu z listy kandydatów na ważne stanowisko? Jakie to uczucie być wybranym Obywatelem nr 1 Miasta?

Jakie to uczucie? To chyba najczęściej zadawane pytanie zarówno w krytycznej jak i pozytywnej sytuacji. Uwaga! Twoja odpowiedź bardzo prawdopodobnie będzie wykorzystana i zacytowana. Media kochają emocje - lubią kiedy się o nich mówi i opisuje. Kto lepiej może wyrazić emocje jak nie osoby, które są/były uczestnikami zdarzeń? Jeżeli trudno jest Ci przypomnieć sobie uczucia, o które pyta reporter, powiedz po prostu: "Nie pamiętam." To też ma emocjonalny wydźwięk.

4. Jaki największy błąd popełnił Pan w życiu? Czego on Pana nauczył?

Nie okazuj zakłopotania takim pytaniem. Każdy kiedyś zrobił jakiś błąd. Bądź przygotowany na takie pytanie i przemyśl odpowiedź. Jeśli nie jesteś pewny czy dobrze zrozumiałeś pytanie powtórz je własnymi słowami i zapytaj reportera czy właśnie to miał na myśli.

Media uwielbiają radzić czytelnikom jak unikać błędów popełnianych przez innych. Zamiast opisać błąd, lepiej zrobisz, gdy wyjaśnisz co zrobić, aby Twój odbiorca go nie powtórzył. Zyskasz zrozumienie dziennikarza i wdzięczność jego czytelnika.

5. Jakiej porady może Pan udzielić naszych czytelnikom/widzom/słuchaczom?

To pytanie pozwala Ci zaistnieć jako ekspert w swojej dziedzinie. Nigdy w życiu nie mów reporterowi, że nie udzielasz darmowych porad. Nawet nie myśl o tym. Chyba, że chcesz, żeby już nigdy do Ciebie nie zadzwonił.

6. Skąd Pan o tym wie?

Dobrzy reporterzy często zadają to pytanie, ponieważ chcą wiedzieć skąd czerpiesz wiadomości. Twoja odpowiedź daje im możliwość sprawdzenia informacji w innym źródle.

7. Kto jest Pana osobistym bohaterem?

To popularne pytanie dodaje rumieńców każdemu wywiadowi. Reporter nie oczekuje, że podasz nazwisko sławnej osoby. To niewinne pytanie pozwala lepiej poznać Ciebie prywatnie. Tym bohaterem może być wujek lub nauczyciel, który pomógł Ci w trudnym okresie życia. Może też być osoba, której nigdy osobiście nie spotkałeś.

8. Jakie było Pana dzieciństwo?

Reporterzy lubią zadawać to pytanie, ponieważ w odpowiedzi znajdują początek do artykułu. Na przykład, gdy prezes banku mówi, że jego ośmioro rodzeństwa musiało pracować dorywczo i doda, że to pozwoliło mu nauczyć się szacunku dla pieniędzy, dziennikarz może to uznać za intrygujący początek opowieści.

9. Co to za figurka na Pana biurku? Czy to jest dzieło sztuki?

Dziennikarze zawsze szukają "smaczków." Przyglądają się meblom, szczegółom wyposażenia, ozdobom, ornamentom, itp. Szukają punktu zaczepienia, który powie coś o charakterze rozmówcy. Odpowiedz na pytanie, jeśli nie jest dla Ciebie kłopotliwe. Jeżeli jest inaczej, pozbądź się zawczasu wszelkich krępujących pretekstów. Dotyczy to także nieprzeczytanych książek w biblioteczce :-)

10. Co powiedzą mi o Panu znajomi i koledzy z pracy?

Uwaga. Nigdy nie spekuluj. Jeśli powiesz, że wszyscy uważają Ciebie za wzorowego szefa i wspaniałego kompana, a reporter uzyska jedną krytyczną wypowiedź (oczywiście anonimową) wyjdziesz na głupka. Najlepsza odpowiedź: "Nie wiem. Proszę ich o to zapytać."

W następnym odcinku kolejne 11 dziennikarskich pytań i propozycje jak na nie odpowiedzieć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *