piątek, 3 czerwca 2016

10 porad jak opanować stres przed wywiadem w telewizji

To ma być Twój pierwszy raz – pierwszy wywiad na żywo w telewizji.

Przygotowałeś się solidnie do rozmowy z dziennikarzem, przećwiczyłeś kluczowe komunikaty, wiesz jak odpowiadać na podchwytliwe pytania i jesteś elegancko ubrany.

Wchodzisz punktualnie do budynku stacji telewizyjnej i nagle tracisz pewność siebie. Trochę kręci się w głowie, pocą się dłonie, czujesz skurcz w żołądku. Co robić?

Zdradzę sekret: każdy się trochę boi. To naturalne. Dziwne gdybyś czuł się inaczej. Nawet najbardziej doświadczeni prezenterzy telewizyjni i aktorzy mają tremę. Mówisz, że nie widać tego zdenerwowania? Bo potrafią sobie z tym radzić. Też tak możesz.

Oto 10 praktycznych porad jak zapanować nad tremą przed wywiadem na żywo w telewizji:

1. Nie walcz ze stresem tak jak się walczy z wrogiem. Myślenie o tym, że każdy zobaczy jak bardzo się boisz tylko zwiększy napięcie. Widzowie nie wiedzą jak się czujesz. Obserwują tylko Twoje zachowanie. Wykorzystaj pozytywne działanie adrenaliny. Mów pewnie i z przekonaniem.

2. Wyobraź sobie, że jesteś mistrzem Zen i potrafisz całkowicie panować nad swoim ciałem i umysłem. Zamiast myśleć "Na pewno nie dam rady" pomyśl "To będzie dobry występ, bo jestem dobrze przygotowany."

3. Jeśli przyjdziesz do studia wcześnie, na przykład kwadrans przed czasem, nie będziesz się niepotrzebnie denerwował czy na pewno zdążysz (korki uliczne zawsze są za długie).

4. Zostałeś poproszony o wywiad, bo jesteś ekspertem – znasz temat i wiesz co powiedzieć. Nie ma pytania, na które nie potrafisz odpowiedzieć.

5. Nie traktuj wywiadu jak egzaminu z wiedzy (co wiesz i czego nie wiesz). Wykorzystaj go jako okazję do przedstawienia swego punktu widzenia i wytłumaczenia czegoś.

6. Sprawdź czy dziennikarz na pewno ma dobrze zapisane Twoje imię, nazwisko i funkcję. Po co tracić czas na sprostowanie na wizji?

7. Weź kilka głębokich oddechów (to jak oddychasz wpływa na to jak się czujesz). Wypij kilka łyków letniej niegazowanej wody z cytryną (nie pij kawy lub herbaty). Uśmiechnij się. Nawet nerwowy uśmiech rozluźni mięśnie twarzy.

8. Jeśli będzie na to czas, zamień z dziennikarzem przed wejściem na antenę kilka słów. Możesz powiedzieć mu drobny komplement. Przygotuj grunt do dobrej rozmowy.

9. Nie daj sobie narzucić tempa rozmowy przez dziennikarza. Jeśli będziesz mówił za szybko, będziesz rzadziej oddychał. Mów wolniej niż zwykle. Częściej korzystaj z pauzy, na przykład przed rozpoczęciem odpowiedzi.

10. Skoncentruj się na dobrej odpowiedzi na pierwsze pytanie dziennikarza. Dobry początek doda odwagi i pewności siebie.

Jeśli przygotowujesz się do wywiadu dla mediów lub myślisz o szkoleniu medialnym, prosimy o kontakt. Nasz telefon: 77 441 40 14.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *