sobota, 16 kwietnia 2011

Uczenie się przez zapominanie

Wieki temu pierwszy raz usłyszałem, że nie ma nic bardziej praktycznego od dobrej teorii.

W procesie uczenia się trzeba uwzględnić także inne zjawisko. Użyję porównania. Rzeka w niektórych miejscach jest szersza i płytsza, a w innych wąska i głęboka.

Tak samo jest z umiejętnościami medialnymi – niektóre są opanowane głęboko, inne pobieżnie. Różni trenerzy medialni korzystają z różnych metod, stylów i technik uczenia – nie ma jednej najlepszej.

Znajomy (właściciel salonu samochodowego) wrócił z krótkiego szkolenia "ABC zarządzania". Tak, to był kurs na poziomie podstawowym. Jak to? Doświadczony szef decyduje się na szkolenie dla początkujących. Tak, bo to jest dobry przedsiębiorca. "Sportowcy od czasu do czasu ćwiczą podstawowe umiejętności, nie dlatego, że ich nie posiadają, ale nowy trener może pokazać coś nowego, coś o czym do tej pory nie wiedzieli, albo po prostu przeoczyli" – powiedział.

Każdy doświadczony trener medialny wie, że proces uczenia zaczyna się od nieświadomej niekompetencji (nie wiem czego nie umiem) do nieświadomej kompetencji (nowa umiejętność staje się drugą naturą). Po drodze są jeszcze dwa etapy: 1. świadoma niekompetencja (wiem czego nie umiem i dlatego się tego uczę), 2. świadoma kompetencja (wiem czego nie umiałem i dlatego się tego nauczyłem).

Na naszych szkoleniach medialnych uwzględniamy jeszcze jeden etap tego procesu: oduczanie się. Polega on na pozornym zapominaniu tego, czego nauczono się na szkoleniu i – ponieważ uczenie się to głównie powtarzanie – ponownym nabywaniu umiejętności na innych szkoleniach, konferencjach, seminariach i warsztatach, najczęściej z innymi trenerami.

Jeśli na przykład, chcesz być znakomitym kochankiem, nie będziesz czytać wyłącznie artykułów poradniczych w kolorowych magazynach, ale sięgniesz po fachowe książki o seksie tantrycznym i Kamasutrę. Będziesz jak gąbka czerpiąca informacje i inspiracje z różnych źródeł. Nauczysz się poszerzać, pogłębiać i utrwalać wiedzę.

Konkluzja

Jeśli nie chcesz spocząć na laurach, powinieneś czasem zapomnieć wszystko czego nauczyłeś się na szkoleniach medialnych. Zobaczysz, że za którymś razem okaże się to... niemożliwe. I to będzie znak, że dotarłeś do ostatniego – czwartego – etapu nauki.

Jeśli jesteś zainteresowany szkoleniem medialnym, prosimy o kontakt. Nasz telefon: 77 441 40 14.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *