środa, 19 stycznia 2011

Fakty, proszę!

Co zrobić kiedy przygotowując się do wywiadu na trudny temat z dociekliwym reporterem mimo wzorowego wykonania całej pracy domowej i przemyślanego wyboru trzech najważniejszych myśli, nadal masz wrażenie, że dziennikarz może przekręcić najważniejsze fakty?

Co będzie jeżeli dziennikarz pomyli kluczowe dane: nazwiska, daty, liczby?

Jeżeli poświęcisz większość czasu na edukację reportera na temat najdrobniejszego szczegółu, będziesz miał mniej czasu na przekazanie najważniejszych wiadomości i zwiększysz ryzyko przypadkowo wybranego cytatu.

Może być jeszcze gorzej! W artykule nie pojawi się żaden cytat, bo Twój najważniejszy przekaz zagubi się w gąszczu technicznych informacji o firmie.

Jak temu zapobiec?

Prosta informacja prasowa z podstawowymi danymi rozwiąże problem.

Umieść na kartce papieru (lub w e-mailu) wypunktowane główne fakty. Reporterowi pozostanie tylko ich przepisanie lub skopiowanie z e-maila. Ryzyko przekłamania znacznie się zmniejszy (nigdy nie możesz go wykluczyć).

Co więcej, nie musisz tracić cennych minut na żmudne dyktowanie liczb, nazwisk i nazw – masz więcej czasu na prawdziwą rozmowę z dziennikarzem.

Opracowując informację prasową pamiętaj o pięciu zasadach:

   1. Zacznij od najważniejszych faktów.

   2. Używaj równoważników zamiast pełnych zdań.

   3. Zachowaj podwójne odstępy pomiędzy liniami.

   4. Używaj prostej i czytelnej czcionki.

   5. Podaj jak najwięcej ciekawych i istotnych faktów.

Informacje prasowe nie są rozwiązaniem na każdy problem. Na przykład kiedy dzwoni do Ciebie dziennikarz polityczny z prośbą o szybki komentarz dotyczący publikacji nowych faktów o katastrofie prezydenckiego tupolewa pod Smoleńskiem.

Ale w innych sytuacjach (na przykład premiera produktu, oficjalne ogłoszenie kampanii wyborczej albo uporanie się z kryzysem) takie dokumenty są nieocenionym narzędziem komunikacji z mediami, zmniejszającym ryzyko przypadkowego zniekształcenia faktów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *