środa, 2 lutego 2011

Boję się tego wywiadu!

Przygotowujesz się do wywiadu z popularnym dziennikarzem znanym z agresywnych i nieprzyjemnych pytań. Boisz się bardzo czy tylko trochę?

Przede wszystkim pamiętaj, że nie ma trudnych pytań. Są tylko złe odpowiedzi na trudne pytania.

Dziennikarz nie ma prawa zmusić Ciebie do powiedzenia czegoś czego możesz żałować.

Oto cztery typowe niewygodne sytuacje w wywiadach dla mediów i porady co zrobić:

1. Kiedy pada kłopotliwe lub niestosowne pytanie.

Przemodeluj pytanie rozpoczynając odpowiedź: "Moje odczucie jest takie, że..." i skup się na szerszym problemie tak, aby więcej osób mogło podzielić Twoje odczucia.

Dziennikarz zapytał kiedyś mojego klienta, który został brutalnie pobity w nocnym klubie: "Czy czuł się pan wtedy sponiewierany, opuszczony i pokonany?" Klient odpowiedział: "Wiele osób mogło czuć się podobnie również w innych równie dramatycznych okolicznościach. Dlatego zgodziłem się teraz porozmawiać na ten delikatny temat. Mówię w imieniu tych, którzy do tej pory milczeli i nie byli wysłuchani."

2. Kiedy pada zbyt osobiste pytanie.

Odwołaj się do poczucia humoru – to rozluźni atmosferę. Albo zmień charakter pytania grzecznie odpowiadając: "Przede wszystkim chciałabym powiedzieć, że..." lub "Pytanie, na które odpowiem z przyjemnością, brzmi..." lub "Według mojej wiedzy..." lub "Wolałabym, żeby te szczegóły pozostały moją prywatną sprawą, ale chętnie powiem, że..." i następnie powiedz coś innego – równie smakowitego i prywatnego.

3. Kiedy dziennikarz drąży drażliwy wątek.

"Zmieńmy temat" może kusić, ale nie brzmi grzecznie. Lepiej powiedzieć: "Powiedziałem wszystko co wiem na ten temat. Czy możemy przejść do następnego pytania?" lub "Odpowiedziałem na to pytanie zgodnie z najlepszą wiedzą."

Inną metodą jest udzielanie bardzo krótkich odpowiedzi lub odpowiadanie w sposób tak czarujący i uwodzicielski, że dziennikarz nie zorientuje się w podstępie. Metoda efektowna, ale ryzykowna.

4. Kiedy pytanie dotyczy kwestii, o której nie chcesz mówić.

Zaoferuj coś o czym dziennikarz nie pomyślał. W większości przypadków będzie to zauważone i docenione. Najlepiej rozpocząć tak: "Jest jedna rzecz, o której chętnie opowiem... jeśli oczywiście to pana/panią zainteresuje..." Najważniejsze jest delikatnie rozbudzić ciekawość.

Konkluzja

Ludzie rzadko zapamiętują pytania – dłużej pamiętają odpowiedzi. Najdłużej w pamięci przechowują jednak uczucia jakie wywołała Twoja odpowiedź. Postaraj się, żeby to nie był strach.

Jeśli przygotowujesz się do trudnego wywiadu dla mediów, prosimy o kontakt. Chętnie pomożemy. Nasz telefon: 77 441 40 14.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *