sobota, 19 lutego 2011

Satelita na żywo

Na ekranie telewizora widzisz dwie twarze. Jedna należy do prezenterki w warszawskim studiu. Druga do eksperta w jego domu 300 km od stolicy. Połączył ich temat dnia i nowoczesna technologia satelitarnego przekazu na żywo.

Technologia XXI wieku, ale... gość nie słyszy pytań prowadzącej program. Wszyscy widzą jak wstaje z krzesła i znika z planu. Tego nie było w scenariuszu :-(

W czasie wywiadu twarzą w twarz obserwujesz zachowanie i gesty dziennikarza. Podczas wywiadu za pośrednictwem satelity niestety nie zawsze jest to możliwe i czasem masz wrażenie, że mówisz do ściany.

Czasem rozmowa, która wyglądała na próbne łączenie była w rzeczywistości wywiadem nadanym na żywo.

Zerwane łącze

Co zrobisz kiedy w czasie satelitarnego wywiadu nagle zniknie obraz? Nic nie widzisz na monitorze i nic nie słyszysz.

Na początek, kilka porad czego NIE robić:

1. Nie wpadaj w panikę. Też przecież zdarzyło Ci się utracić połączenie w czasie rozmowy przez komórkę. To telewizja ma problem, nie Ty.

2. Nie wychodź, gdyż transmisja może być lada chwila wznowiona bez żadnego ostrzeżenia. Być może jest to usterka jednostronna, tzn. tylko Ty nic nie widzisz i nie słyszysz.

3. Nie wykonuj żadnych dziwnych gestów. Ty nic nie widzisz, ale inni mogą widzieć Ciebie.

Oto co zdecydowanie NALEŻY zrobić w przypadku utraty połączenia podczas wywiadu satelitarnego:

1. Przyjmij, że nadal jesteś na wizji. Uśmiechaj się i patrz do kamery.

2. Wykorzystaj tę chwilę do uporządkowania myśli. Co do tej pory powiedziałeś? Co powiesz kiedy połączenie ponownie będzie nawiązane za 10 sekund lub za półtorej godziny?

3. Bądź skupiony. Nie oddawaj się rozmyślaniom, co będziesz robić po wyjściu ze studia.

4. Jeśli nie usłyszałeś żadnych wyjaśnień od wydawcy lub realizatora przez słuchawki, spytaj spokojnie i grzecznie co się dzieje.

5. Spróbuj się zrelaksować. Wszystkie gwiazdy filmowe mówią, że kręcenie filmu polega na ciągłym czekaniu w garderobie aż uda się rozwiązać problemy techniczne na planie :-)

Krótki przekaz

Jest mnóstwo powodów dlaczego wywiad może być nagle przerwany. Żaden z nich nie ma nic wspólnego z tym, co mówisz i/lub jak wyglądasz.

Co się może wydarzyć? Stacja mogła zarezerwować czas na wywiad z inną osobą przez tego samego satelitę z powodu innego bardziej ważnego niezaplanowanego wydarzenia (na przykład, atak bombowy w centrum handlowym, policyjny pościg za groźnym przestępcą, itp.) To przecież Ciebie nie dotyczy.

Wywiad może być przerwany w każdej chwili z powodów zupełnie od Ciebie niezależnych. Dlatego nie czekaj do ostatniej minuty z powiedzeniem najważniejszych rzeczy.

Przekaż kluczowe informacje na samym początku. Pozostały czas wykorzystaj na przykłady ilustrujące główne przesłanie. Dzięki temu bez względu na to czy wywiad będzie trwał minutę czy godzinę, zawsze zdążysz powiedzieć to, co najważniejsze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *